Motoreduktory – gotowe układy napędzające nasz świat

Potrzebujesz motoreduktorów? Powinieneś odwiedzić tę stronę.

Motoreduktor to ogólnie mówiąc zintegrowane połączenie przekładni z silnikiem elektrycznym. Jak funkcjonują motoreduktory i kiedy się z nich korzysta? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.

Motoreduktor zakupisz bez problemu z katalogu producenta

Motoreduktory pozwalają skuteczniej wykorzystać silniki elektryczne w roli napędu w najrozmaitszych użyciach w przemyśle. Przy użyciu przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika zostaje zmniejszona nawet do kilkuset razy, przy symultanicznym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna efektywność przekładni nigdy nie będzie stuprocentowa, stąd zawsze zauważalna jest nieduża różnica pomiędzy mocą wejściową a mocą wyjściową w układzie. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor zazwyczaj wchodzą też inne moduły jak hamulce bądź sprzęgła. Ogromnym atutem motoreduktorów jest to, iż są to gotowe układy, które da się bez problemu znaleźć w katalogu producenta tak, żeby ich parametry idealnie odpowiadały potrzebom danej konstrukcji. Inżynierzy nie tracą w ten sposób tygodni, a czasami miesięcy, na czasochłonne pomiary i testy pojedynczych kompletów elementów. Zależnie od konstrukcji i typu przekładni, motoreduktor może być dedykowany do długiego lub krótkiego okresu pracy, a także do sporych, średnich lub lekkich obciążeń.

Motoreduktor, w którym wykorzystano kilkustopniową przekładnię, pozwala osiągnąć bardzo wysoki zakres przełożeń, dochodzący nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Motoreduktory – jakie ich rodzaje się rozróżnia?

Chociaż motoreduktory mogą być budowane z wykorzystaniem różnych typów silników (BLDC, DC, AC oraz bocznikowych), wyróżnia się je według typu przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się więc następujące motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory walcowe i płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową).

Brak zapewne takiego sektor gospodarki, w którym nie dałoby się wykorzystać motoreduktora w roli napędu. Czy to przemysł, spedycja czy produkcja żywności, dzięki motoreduktorom poruszają się rozmaite automaty, takie jak kolejki w parku rozrywki, linie produkcyjne, dachy ruchome albo wirniki. Szerokie zróżnicowanie ich mocy, wielkości oraz rodzajów użytych w nich silników i przekładni spowodowała, iż ilość potencjalnych kombinacji, jakie dzisiaj oferują czołowi światowi producenci motoreduktorów, można liczyć już nie w tysiącach, ale właściwie w milionach.

Dane teleadresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]