Węzły optyczne i inne elementy sieci

Węzeł optyczny zamówisz na telmor.pl/Produkty/Wezly-odbiorniki-optyczne/Wezly-optyczne.

Dzisiejsze instalacji komputerowe prawie zawsze wykonuje się z wykorzystaniem światłowodów. Jest to zasługą wyjątkowych cech światłowodu – płynności transmisji danych i niewielkich zniekształceń. Jak wiadomo, instalacje tego typu nie mogłyby funkcjonować bez właściwych elementów pozwalających na przekaz informacji i ich kodowanie. Aby zamontować tego typu sieć niezbędne są takie części jak nadajniki optyczne oraz multiswitche, jak również węzły optyczne. Te ostatnie są kluczowe dla funkcjonowania każdej sieci – umożliwiają bowiem modyfikację sygnału optycznego na tradycyjny i przez to dostarczenie usług końcowym odbiorcom. Jak jednak funkcjonują? Jakie parametry musi mieć odpowiedni węzeł optyczny?

Działanie węzła optycznego

Jak przed chwilą wspomnieliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał światłowodowy, aby przesłać impuls elektryczny. Warto przy tym dodać, iż jego działanie nie sprowadza się tylko do tego, ponieważ węzeł optyczny potrafi też wykonać odwrotną operację. Częstotliwości, na jakich najczęściej funkcjonuje węzeł optyczny to od paru megaherców do nawet 1 GHz. Dla poprawnego funkcjonowania węzła optycznego potrzebna będzie także właściwa osłona, chroniąca delikatne elementy wewnątrz węzła przed kurzem, wilgocią i innymi czynnikami – zwykle zrobiona ze stali.

Jaki węzeł optyczny kupić?

O tym, czy konkretny węzeł optyczny będzie dobry, świadczą określone parametry. Najistotniejsze będzie pasmo pracy węzła i poziom sygnału – od tego zależy wszak ilość końcowych abonentów, do których dotrze sygnał. Oprócz tego należy sprawdzić zużycie energii – w ogromnym stopniu rzutuje to na koszty eksploatacji węzła optycznego. Aby uniknąć problemów przy serwisowaniu sieci, dobrze także przetestować metody kalibracji urządzenia – dobrze, jeżeli umożliwia wygodną modyfikację wartości parametrów.

Dane teleadresowe:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]