Z czego składają się silniki DC i gdzie się ich używa?

Więcej o silnikach prądu stałego na https://ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.

Wiele sprzętów, z którymi stykamy się na co dzień i bez których życie byłoby bardziej skomplikowane, aby działać stosuje silniki na prąd stały. Szczotkowe czy też bezszczotkowe, malutkie lub ogromne, te urządzenia zrewolucjonizowały nasze życie, a statystyczny obywatel przeważnie nie wie, jak są one zbudowane ani jak funkcjonują te silniki.

Garść informacji o silnikach elektrycznych DC

Rolą silników na prąd stały jest przekształcenie energii elektrycznej na energię mechaniczną. Jak wskazuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym kierunek oraz zwrot transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju istnieją od nieomalże 200 lat i są wspólnym osiągnięciem grupy osób. Do ich konstrukcji, późniejszych modyfikacji i w konsekwencji ich dopuszczenia do szerokiego wykorzystania w różnorodnego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się eksperymenty i wynalazki cenionych inżynierów połowy XIX w., takich jak np. Michael Faraday, Thomas Davenport oraz Moritz Jacobi. Silniki elektryczne DC składają się ze dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi powstaje pole magnetyczne, rotora, komutatora, stojana i szczotek. Obecnie na co dzień używane są również silniki bezszczotkowe, które przede wszystkim ze względu na brak tej stosunkowo awaryjnej części, są uznawane za bezpieczniejsze, bardziej wytrzymałe, i są po prostu cenione za bezgłośne działanie, jak równieżdużą niezawodność.

Gdzie używa się silników elektrycznych prądu stałego?

Powiedzieć, iż silniki na prąd stały są wykorzystywane praktycznie wszędzie nie jest przesadą. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz DVD lub w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach na pewno wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki DC są częścią sterowanych radiowo samochodów czy pociągów, czyli zabawek, którymi bawiliśmy się w dzieciństwie i które prawdopodobnie kupimy także naszym potomkom. Silniki tego typu użyte są w dużych i małych pompach hydraulicznych potrzebnych w licznych branżach przemysłu, przykładowo budowlanej, produkcyjnej i wydobywczej. W bliskiej przyszłości, za sprawą silników DC poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie codziennością, a już teraz te silniki poprawiają naszą mobilność, ponieważ bez nich nie działałyby tak chętnie używane hulajnogi, rowery elektryczne i segwaye. Silniki na prąd stały wykorzystują też entuzjaści elektroniki do realizacji własnych zautomatyzowanych prototypów z zakresu robotyki oraz mechaniki.

O ile silniki elektryczne na prąd stały o niewielkiej mocy bez trudu da się zamówić w sklepach hobbystycznych albo z podzespołami elektronicznymi, to te do industrialnego wykorzystania dostępne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających wysokie jakościowo silniki od szanowanych światowych marek.

Dane teleadresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]