Złote, platynowe, grawerowane i gładkie – o obrączkach ślubnych

Chcesz kupić obrączki Kraków? Wejdź na obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla większości dzień ślubu jest niezwykle poruszającym dniem życia. Sakrament ten łączy małżonków na zawsze, a znakiem ich zaangażowania, wierności i uczucia są obrączki, które zakładają sobie na palce.

Obrączki ślubne – cząstka sakramentu ślubu od XIII wieku

Początkowo nie nie istniało rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe i obrączki, zatem mają one wspólną historię, która sięga daleko w Starożytność. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., na skutek czego przekazanie żonie pierścienia stało się cząstką ceremonii ślubu. Niedużo osób wie jednakże, że mężczyźni rozpoczęli noszenie na ręku obrączki ślubnej kilkaset lat później. I choć wcześniej miały miejsce sytuacje, iż zakładali pierścienie na palec obrączkowy jak wyrywali się na wojenne wyprawy, aczkolwiek obyczaj ten rozpowszechnił się dopiero w minionym stuleciu, a konkretnie w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przypominała mężczyźnie, że w ojczyźnie czeka na niego żona, za którą ma walczyć i której ma obowiązek być wierny. W Polsce nosi się obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej ręki, jednak w wielu państwach, jak przykładowo w Irlandii, w Turcji, w Szwecji czy we Włoszech, zakłada się je na lewą dłoń, którędy zgodnie ze starymi przesądami biegnie tzw. “żyła miłości”, która prowadzi wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para przymierza i poszukuje obrączek razem, niemniej jednak obyczaj mówi, że przyszła żona nie powinna finansować ich zakupu, gdyż jest to obowiązek mężczyzny.

Obrączki – kiedyś ze stali, teraz z platyny oraz złota

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się bardziej subtelnym designem. Przez okres wielu wieków wykonywano je z najrozmaitszych materiałów, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Dopiero później wykorzystano do tego metale (jak żelazo czy mosiądz), które symbolizowały siłę miłości. Dziś do ich wytworzenia wykorzystuje się przeważnie platynę oraz złoto, które są symbolem zaufania do małżonka. Owszem, ozdabia się je w wielu przypadkach kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek nadal najchętniej nabywane są ponadczasowe, proste pierścienie ze złota i subtelne nowoczesne obrączki, w których zastosowano zestawienie dwóch rodzajów złota (przykładowo tradycyjnego z białym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek, świadczą też często usługę ich grawerowania. Mamy więc możliwość personalizacji obrączki grawerując do nich datę ślubu, imię małżonka czy też znaczący dla małżonków cytat.

Dane teleadresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]