Aparat do terapii ultradźwiękowej – charakterystyka i zastosowanie

Kliknij tu, aby zaopatrzyć się w aparaty do ultradźwięków.

Ultradźwięki o częstotliwości od 1 do 3 megaherców są coraz częściej wykorzystywane przez fizjoterapeutów. Rzecz jasna, nie dzieje się tak bez przyczyny, gdyż właściwie aplikowane ultradźwięki mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Stosuje się je do masażu mięśni, a wyzwalana za ich pomocą wysoka temperatura działa kojąco na tkankę nerwową. Dlatego też masaż ultradźwiękami stosuje się do usprawnienia przepływu limfy, redukowania napięcia mięśniowego oraz łagodzenia bólu. Wszystko to możliwe jest jednak jedynie z wykorzystaniem dobrego aparatu do terapii ultradźwiękowej.

Aparat ultradźwiękowego – sposób działania?

Jak już nadmieniliśmy, aparaty do ultradźwięków generują dźwięki o odpowiedniej, niskiej częstotliwości. Metoda ta, wykorzystywana od blisko wieku, opiera się na dwóch typach efektów: termicznych oraz atermicznych. Te pierwsze polegają przede wszystkim na nagrzaniu tkanek najbogatszych w kolagen – blizn, wiązadeł, ścięgien oraz stawów i znajdują zastosowanie w przygotowaniu organizmu do dużego wysiłku bądź przy leczeniu rozmaitego rodzaju stanów zapalnych. Z kolei efekty atermiczne mają pozytywny wpływ na transfer płynów ustrojowych – zwłaszcza limfy.

Aparaty do ultradźwięków – stacjonarne czy przenośne?

Funkcjonują dwa typy aparatów do ultradźwięków – przenośne i stacjonarne. Przenośny aparat ultradźwiękowy będzie najlepszym wyborem dla fizjoterapeutów dojeżdżających do pacjentów bądź podejmujących ich w wielu gabinetach. Jeśli jednak fizjoterapeuta prowadzi jeden gabinet, gdzie przyjmuje znaczną ilość pacjentów – przede wszystkim w ramach umowy z NFZ – bardziej funkcjonalny i wydajniejszy stacjonarny aparat do ultradźwięków będzie lepszym zakupem.

Dane teleadresowe:
BardoMed Sp. z o.o.
ul. Pod Fortem 2F/lok.6
31-302 Kraków

Tel.: +48 (12) 444-12-97
Mob.: +48 721-121-314
E-mail: [email protected]