
Więcej na temat likwidacji blizn rogówkowych na voigtklinikaoka.pl/uslugi/likwidacja-blizn-rogowkowych/.
Oko to delikatny element ciała i łatwo można je uszkodzić. W następstwie przeróżnych urazów czy zapaleń na powierzchni rogówki nierzadko pojawiają się blizny, które w bardziej lub mniej wpływają na jakość widzenia. Blizny rogówkowe można jednak zlikwidować, wykorzystując laserowej korekty wzroku.
Symptomy świadczące o występowaniu blizn rogówkowych
Rogówka jest wypukłą, zewnętrzną powłoką oka, która je zabezpiecza, a jednocześnie kontroluje sposób, w jaki wiązki światła dostają się do głębszych warstw. Jest nietransparentna, nieunaczyniona, jak również niezwykle sprężysta i choć zwykle drobne jej otarcia leczą się same, w szeregu przypadków dochodzi do jej zbliznowacenia, m.in. w następstwie naszej nieostrożności. Co może być przyczyną tworzenia się blizn na rogówce? Mogą być one na ogół konsekwencją przedostania się do oka ciała obcego, różnych chorób (np. kiły) lub urazów mechanicznych np. oparzenia, zadrapania i skaleczenia. Ale blizny rogówki mogą powstać też w wyniku niedbałego nakładania soczewek korekcyjnych. Prócz dostrzegalnego pogorszenia się wzroku, o pojawieniu się blizn na rogówce wskazuje wiele innych objawów, jak przykładowo wrażenie swędzenia gałki ocznej, nabrzmiewanie powiek czy nieustanne łzawienie, toteż jeśli ich doświadczasz radzimy jak najszybciej umówić się na konsultację z okulistą. W czasie dokładnego badania sprawdzi on wielkość, rozmieszczenie oraz głębokość blizn, jak również poinformuje o możliwości ich leczenia.
Usuwanie blizn rogówki – prosty zabieg z użyciem wiązki lasera
Najpopularniejszą dzisiaj procedurą usuwania blizn na rogówce jest PTK – zabieg przeprowadzany w dużej liczbie klinik, zajmujących się korektą wad wzroku. Zabieg metodą PTK pozwala na eliminację nie tylko blizn w peryferyjnej, ale i centralnej części rogówki. Z PTK korzysta się się również do leczenia innych nieprawidłowości tej części oka. Blizny usuwa się w procesie odparowania za pomocą wiązki lasera wierzchniej warstwy tkanki rogówki. Ten dosłownie kilkuminutowy zabieg nie wymaga całkowitej anestezji, wystarczające jest znieczulenie samej gałki ocznej, które aplikuje się specjalnymi kroplami prosto na powierzchnię oka. Po zabiegu przez kolejne kilka tygodni trzeba stosować się ściśle do zaleceń lekarskich, nie nadwyrężać oka i terminowo pojawiać się na kontroli zgodnie z harmonogramem.
Dane teleadresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]