Kiedy wykonuje się biopsję prostaty?

Zajrzyj tutaj, jeśli szukasz więcej wiadomości o biopsji fuzyjnej.

Prostata, czyli gruczoł krokowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem rozmiaru i kształtu do kasztana jadalnego. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada między innymi za produkcję płynu, w którym transferowane jest nasienie. Kłopoty z prostatą zaczynają się u panów wraz z wiekiem, dlatego tak ważkie jest jej cykliczne badanie. Pomaga to zidentyfikować zapalenie bądź przerost tego gruczołu, a także wcześnie zauważyć groźne zmiany nowotworowe. Powinno się zaakcentować, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, zatem nie wolno bagatelizować ryzyka jego potencjalnego rozwoju.

Problemy ze wzwodem i oddawaniem moczu – niepokojące objawy

Mężczyźni, którzy ukończyli 45 rok życia powinni regularnie odwiedzać urologa, w szczególności jeśli spostrzegli niecodzienne objawy powiązane z oddawaniem moczu, jak przykładowo ból w trakcie mikcji, zwiększenie jej częstotliwości, kłopoty z erekcją oraz ejakulacją, kłopoty w rozpoczęciu lub zatrzymaniu oddawania moczu, jak również krew w moczu czy jego nieregularny strumień. W przypadku gdy po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, urolog zaleci badanie PSA, które polega na przetestowaniu krwi pod kątem poziomu antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi sygnalizuje duże prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. Żeby jednakże mieć absolutną pewność, niezbędne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja prostaty – przeciwwskazania i przebieg

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji prostaty, wykonywana w szpitalnych warunkach, która dzięki zastosowaniu symultanicznie obrazu USG oraz wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki o wiele dokładniej aniżeli w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu używa się jedynie obrazowania TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty jest stosunkowo krótkim zabiegiem, który w większości wypadków trwa około pół godziny. Dodatkowo pacjent spędza także po zabiegu kwadrans bądź dwa na oddziale, zatem cała procedura kończy się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, więc mimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona w zasadzie bezbolesna. Pobrane wycinki gruczołu są w następnej kolejności analizowane przez patomorfologa, który ocenia czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi zaburzenia krzepliwości krwi, wszczepione zastawki serca czy alergia na niektóre leki. W związku z tym zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najdokładniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszystkie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Dane teleadresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]