
Leczenie kanałowe dla większości nas nie jest przyjemnym zagadnieniem. Obecnie natomiast, stosując nowoczesne sprzęty i – co najważniejsze – skuteczne środki przeciwbólowe, stomatolodzy mogą zagwarantować pacjentom, że zabiegi okażą się w stu procentach komfortowe. Leczenie kanałowe jest niezbędne zawsze, jeśli rozwinie się stan zapalny miazgi zęba lub tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na wykorzystaniu ultracienkich sprzętów, przez co dentysta może dostać się do głęboko położonych warstw zęba. Dobrze przy tym wiedzieć, że w leczeniu kanałowym używa się również innych, często naprawdę zaawansowanych technologicznie narzędzi. Jakich?
Sprzęt do leczenia kanałowego
Obok narzędzi manualnych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym naprawdę istotne są mikroskopy operacyjne, bo obraz z wnętrza zęba przesyłają do monitora przed oczami dentysty, ograniczając niemal całkowicie ryzyko wszelkiego typu błędów. W leczeniu kanałowym kluczowe będzie także sprawdzenie długości kanałów. Wypracowanie sporej precyzji umożliwiają specjalistyczne maszyny cyfrowe – endometry. Poza tym lekarze stosują także specjalne narzędzia, które umożliwiają automatyczne opracowanie kanałów, a dzięki temu – zdecydowane przyspieszenie zabiegu oraz polepszenie komfortu leczonego.
Leczenie kanałowe a NFZ
Decydując się na leczenie kanałowe warto pamiętać, że nie we wszystkich sytuacjach jest ono fundowane przez kasę chorych. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami gwarantowane jest osobom poniżej 18 lat. Pozostali nie są zobowiązani, by wnosić opłatę za leczenie kanałowe zębów z przodu – siekaczy, a także kłów. Leczenie kanałowe zębów trzonowych jest zaś w pełni płatne. Jeśli jest ono niezbędne, powinniśmy wybrać się do dentysty dysponującego nowoczesnymi narzędziami oraz zawczasu sprawdzić, co o jego usługach dotychczasowi klienci mówią w internecie.