Wykryto u Ciebie stożek rogówki? Możesz to leczyć!

korekta stożka rogówki, stożek rogówki kraków

Keratoconus, inaczej stożek rogówki, to schorzenie, które niezmiernie utrudnia życie – obniża jakość widzenia i może być powodem kolejnych chorób oczu. Współczesne kliniki okulistyczne potrafią jednakże zaradzić tym problemom. Jak więc wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Stożek rogówki daje o sobie znać już w trzydziestym roku życia

Rogówka to transparentny element gałko ocznej, który mocno ogniskuje promienie światła. Znajduje się przed tęczówką i jest słabo ukrwiona, lecz posiada wiele nocyceptorów. Około drugiego i trzeciego dziesięciolecia życia może ulec deformacji polegającej na ścieńczeniu i uwypukleniu w centralnej części. Jest to spowodowane osłabieniem tkanki, która prawdopodobnie robi się podatna na działanie wolnych rodników. Stożek rogówki powoduje krótkowzroczność i krótkowzroczność, przez co chory widzi znacznie gorzej i staje się bardziej wrażliwy na promienie światła. Pacjenci skarżą się również na podrażnienie oczu, niekiedy zdarza się też widzenie podwójne. Choroba ta często współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, przykładowo zapaleniem spojówek. Na szczęście dzisiaj osiągalne jest efektywne leczenie stożka rogówki. Na początkowym etapie wada jest korygowana za pomocą szkieł korekcyjnych bądź soczewek kontaktowych, z czasem jednak konieczne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.

Leczenie stożka rogówki – zabiegi wszczepienia pierścieni śródrogówkowych oraz cross linking

Korekta stożka rogówki może być wykonywana za pomocą wielu procedur medycznych. Dzisiaj najefektywniejszą metodą na poprawę ostrości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się też w korekcie stożka rogówki za pomocą modelowania, tj. metodę Topoguided. Najlepsze efekty dają procedury korzystające z technologii mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie umożliwia korygowanie niezborności albo krótkowzroczności za pomocą soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą również po jakimś czasie zapisać się na zabieg laserowy, który kompletnie eliminuje wadę wzroku.

Dane teleadresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]