Co warto wiedzieć o skiturach?

skitury, turystyka narciarska

Większa część osób wyjeżdżających w góry w okresie zimowym, udaje się tam przeważnie wyłącznie po to, żeby oddać się szusowaniu na nartach lub na desce snowboardowej. Jednakże nie jest to jedyna forma aktywnego wypoczynku, którą można uprawiać zimą w górach. Ci, którzy chcą przekonać się, czy podołają bardziej wyczerpującemu fizycznemu wyzwaniu, powinni chociaż raz w życiu uczestniczyć w wyprawach na rakietach albo skiturach.

Skitury , czyli terenowa jazda na nartach

W ostatnich latach turystyka narciarska przeżywa swoisty boom. Coraz więcej osób nie oczekuje już zwykłego wypoczynku w góralskim domu z drewna i sporadycznego zjazdu z popularnych stoków. Ci, którzy pragną poznać góry dogłębniej, postanawiają doznawać ich piękna w trakcie dość trudnych, jednak bardzo satysfakcjonujących wypraw skiturowych. Jazda terenowa na nartach jest jednakże przeznaczona tylko dla doświadczonych w górach narciarzy, którzy przyswoili sobie bardzo dobrze technikę jazdy i którzy potrafią także posługiwać się rakami oraz czekanem. Dlaczego? Przemieszczanie się daleko od przygotowanych dla turystów tras, jest po prostu daleko trudniejsze. Potrzeba do tego też lżejszych nart oraz butów.

Gdzie wyjeżdżają pasjonaci skitur?

Skitury odbywają się w wielu pasmach górskich. Na starym kontynencie najatrakcyjniejszymi destynacjami dla pasjonatów turystyki narciarskiej są zdecydowanie Pirin oraz Riła w Bułgarii i włoskie Alpy, gdzie wyśmienicie dadzą sobie radę także skiturowcy na średnim poziomie zaawansowania. Polscy turyści nie są jednakże ograniczeni wyłącznie do skitur odbywających się na terenie naszego kontynentu – na nartach można zwiedzić łańcuch górski afrykańskiego Atlasu Wysokiego, gdzie panują wspaniałe warunki do wypraw tego rodzaju. W trakcie takiej skitury główną atrakcją jest możliwość wspięcia się na wierzchołek Jabal Toubkal, który położony jest na wysokości 4167 metrów nad poziomem morza. Osoby zaciekawione uczestnictwem w tego rodzaju wypadzie w górach, które nie mają pewności, która trasa okaże się dostosowana do posiadanego przez nie doświadczenia, mogą szukać w tym obszarze porady organizatorów skitur i ich instruktorów.

Dane teleadresowe:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]