Banknoty obiegowe i kolekcjonerskie – różnice i podobieństwa

Potrzebujesz banknotów kolekcjonerskich NBP? Odwiedź ten adres.

Kiedy słyszymy o kolekcjonowaniu przedmiotów, jedną z najszybszych myśli obok bibliofilstwa i filatelistyki jest numizmatyka. Jednak monety to nie jedyne środki płatnicze, którymi interesują się kolekcjonerzy. W połowie XX wieku popularna stała się notafillia, która zajmuje się kolekcjonowaniem oraz badaniem banknotów i pozostałych papierowych środków płatniczych.

Historia banknotów i z jakiego powodu je kolekcjonujemy?

Pierwowzory papierowych środków płatniczych powstały nie na terenie Europy, lecz w Chinach. Pierwsza ich wersja, bliska w w swoim przeznaczeniu raczej do teraźniejszych weksli, pojawiła się 22 wieki temu podczas rządów Dynastii Han i sporządzona była ze skóry. Papierowe banknoty w postaci jaką znamy dzisiaj formowały się zaś od VII do XII w. podczas rządów Dynastii Tang i Dynastii Song. Stanowiły one udogodnienie dla handlarzy, gdyż zwalniały ich od przymusu przemieszczania się na dalekie dystanse z dodatkowym balastem w postaci metalowych monet. Mieszkańcy Europy po raz pierwszy usłyszeli o środkach płatniczych z papieru z historii legendarnych podróżników z XIII w., m.in. Wilhelm z Rubruk, jednakże w państwach europejskich zaczęto je stosować powszechnie na przełomie XVII i XVIII w. Sukcesywnie tę metodę płatności za towary i usługi przyjęto na całym świecie. Dopiero w XXI w. gotówka jest spychana na boczny tor przez coraz bardziej wszechstronną bankowość elektroniczną. Być może wzięło się coraz żywsze zainteresowanie banknotami jako przedmiotami kolekcjonerskimi, jako że nie tylko niosą one ze sobą wartość historyczną, ale też artystyczną – od stuleci wszak zadziwiają doskonałym designem.

Kto emituje banknoty kolekcjonerskie w Polsce?

Osoby kolekcjonujące banknoty, tak jak kolekcjonerzy monet, gromadzą na ogół banknoty obiegowe z różnych krajów świata. Są one stosunkowo łatwo dostępne, chociaż koszt ich kupna może być bardzo wysoki – wszystko w zależności od ich kondycji oraz roku emisji. Osobnym typem banknotów są banknoty kolekcjonerskie, drukowane w niedużym nakładzie, przede wszystkim w związku z upamiętnieniem historycznych wydarzeń lub sławnych osobistości ze świata polityki, nauki oraz kultury. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 50, 20 i 10 zł emituje NBP. Celebrują one m.in. 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej banknot 20 zł) czy 90 lat odzyskania przez Polskę niepodległości (banknot 10 zł). Ciekawostką jest, że poza zdumiewającą oprawą graficzną, banknoty kolekcjonerskie mają takie same zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, takie jak znaki wodne, elementy wypukłe dla osób niewidomych i nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby.

Dane teleadresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]