Dlaczego nie warto oszczędzać na butach sportowych?

Więcej informacji o obuwiu sportowym.

Regularne bieganie, ćwiczenia w klubie fitness czy udział w sportach zespołowych są argumentem, żeby należycie zadbać o stopy. Tych aktywności nie powinno się przez długi okres wykonywać w normalnym obuwiu, zatem tak kluczowe jest zakładanie butów sportowych.

Buty sportowe – zredukowanie groźby ewentualnych kontuzji stopy

Gros z nas kojarzy buty sportowe najczęściej z atrakcyjną estetyką i wygodą ich noszenia. Nie dostrzegamy ich charakterystycznych właściwości, jednak podświadomie wiemy, że stopy czują się w takich butach najlepiej. Właśnie dlatego buty sportowe nierzadko używamy też w trakcie pracy, zwłaszcza, jeśli jest to profesja, w którym codziennie stoi się albo chodzi – spostrzegamy je na stopach nauczycieli, pracowników sklepów czy dentystów. Tymczasem w przypadku sportowców zakładanie obuwia opracowanego do uprawiania danego sportu pozwala im nie tylko osiągać lepsze wyniki, ale również zmniejszyć ryzyko ewentualnych kontuzji. Spody obuwia do tenisa są przystosowane do ślizgania się po trawiastej i gliniastej nawierzchni kortów, obuwie dla biegaczy posiada amortyzatory mikrowstrząsów oddziałujących na śródstopie i kostkę podczas uderzeń o podłoże, korki piłkarskie dają graczom przyczepność i umożliwiają momentalną zmianę pozycji tak na trawie, jak i sztucznej nawierzchni stadionu, analogicznie jak obuwie do piłki ręcznej ułatwia poruszanie się po drewnianym parkiecie. Buty sportowe są tym samym lokatą w lepsze rezultaty sportowe oraz w zdrowie.

Kiedy należy wymienić obuwie sportowe?

Jeśli dla konkretnej dziedziny sportu produkuje się dedykowane obuwie, nie warto zastępować go uniwersalnymi tenisówkami. Nawet tak prosta aktywność jak jogging w niewłaściwych butach z marketu może doprowadzić do urazów. Nie powinno się również oszczędzać na butach sportowych – na jego wysoką cenę wpływają dekady spędzone przez producentów nad badaniem mechaniki danej dyscypliny sportu i doskonalenie technologii produkcji takich butów. Obuwienoszące mocne ślady zużycia lub, które uległo zniszczeniu, należy jak najszybciej zamienić na nowe, ponieważ niewątpliwie nie spełnią ono już swoich zadań, co także może przyczynić się do kontuzji podczas treningu.

Dane teleadresowe:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]