Łańcuchy na koła – co warto o nich wiedzieć?

Więcej informacji o łańcuchach zimowych.

Łańcuchy samochodowe w dużej mierze poprawiają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, przede wszystkim na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest m.in. w Turcji, Norwegii i Bułgarii), w innych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta jedynie w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Polsce, Niemczech i Hiszpanii). Jak jednak typy łańcuchów na koła znajdziemy w sklepach?

Rodzaje łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła klasyfikujemy zazwyczaj mając na względzie ich zastosowanie. Wyróżniamy typy wykonane z myślą o wykorzystywaniu w autach ciężarowych, dostawczych, terenowych i osobowych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się także wzorem zaplotu, mocowaniem, które powinno być dostosowane do rodzaju felgi oraz grubością i przekrojem ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny). Różne są także tworzywa, z których produkuje się łańcuchy na koła. W dzisiejszych czasach producenci stosują przede wszystkim stal manganową bądź tytanową.

Jazda z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnych umiejętności i początkowo może być źródłem sporego stresu. By go uniknąć, warto przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym lub w garażu. Z kolei prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Trzeba wystrzegać się przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę, buksowania kół i poruszania się po niezaśnieżonych drogach. Korzystając z łańcuchów samochodowych, należy też obowiązkowo kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich eksploatacji.

Dane teleadresowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]