Człowiek wychowywany w XXI wieku ma coraz rzadziej kontakt z dobrą literaturą. Młody człowiek wybiera najczęściej dostępną na kliknięcie rozrywkę na komputerze, w telewizorze czy w smartfonie, a po książkę zazwyczaj sięga wówczas, kiedy jest to zadana lektura szkolna. I też przez konieczność analizy klasycznych tekstów literackich dla szeregu młodych ludzi czytanie dla zabawy jest niepojętym konceptem.
Literatura młodzieżowa odwołuje się do ogólnych doświadczeń nastolatków
Ludzie młodzi nie powinni być skazani tylko na czytanie lektur szkolnych. Publikowana jest sporo literatury dla młodzieży zarówno polskich jak i zagranicznych pisarzy, którzy poruszają tematy i snują historie intrygujące młode pokolenie czytelników. Ten gatunek literatury otrzymał swoją nazwę, czyli “literatura Young Adult”. Jest to beletrystyka tworzona z myślą o czytelniku w wieku od 12 do 18 lat. Publikacje dla młodzieży sięgają do szeregu gatunków literackich: są tu między innymi horrory, awanturnicze przygodówki czy historie obyczajowe. Lecz wszystkie te lektury łączy odwołanie się wprost do ogólnych doświadczeń młodzieży. Historie te piszą zatem o nawiązywaniu i utracie przyjaźni, pierwszych zauroczeniach, odkrywaniu własnej tożsamości, relacjach z rodzicami i odkrywaniu swojego miejsca na świecie. Lektura literatury dla nastolatków pozwala licealistom poczuć, że inni również mają tożsame problemy w okresie dorastania.
Czemu warto namawiać nastolatków do poznawania literatury młodzieżowej
Polecamy proponować nastolatkom inspirujące je książki, gdyż rozwinięcie w nich pragnienia czytania dla zabawy z czasem daje multum korzyści. Osoba, która regularnie czyta posiada szersze słownictwo i lepiej radzi sobie z gramatyką i ortografią, co bez wątpienia upraszcza zdawanie testów z języka polskiego. Jednak odkrywanie historii innych ludzi w tym samym wieku to również sposób na lepsze zrozumienie siebie, osobistych potrzeb oraz rozwinięcie w nastoletnim dziecku empatii. Co ważne, rodzice pod żadnym pozorem nie powinni kpić z zainteresowań dziecka. Jeżeli zatem dziecko częściej czyta książki o statkach kosmicznych lub duchach nie mówcie, że to głupie i pozwólcie mu je eksplorować!
Dane teleadresowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa