Orynnowanie dachu – ochrona przed zalegającą wodą

Więcej informacji o rynnach PCV.

Systemy dachowe tworzy wiele elementów. Wśród tych, które mają najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia ich wytrzymałości i wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na skuteczne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu komplikacji związanych z jej zbieraniem się. Nie powinniśmy więc bagatelizować doboru prawidłowych elementów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zagadnienie trudne i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz zdolności – tak samo jak montaż rynien. Co zatem powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie funkcje pełnią takie systemy? Z jakich części się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Systemy rynnowe – jakie elementy je tworzą?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z wielu pomniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z kształtu rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa woda opadająca z dachu, składają się na nie też rynny pionowe oraz elementy znajdujące się blisko gruntu lub pod nim, których funkcją jest odprowadzenie wody do systemu kanalizacji. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na granicy budynku – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie rozmaitych zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a potem do ścieków.

Rynny metalowe, plastikowe czy PCV – które zamontować?

W ofercie sklepów budowlanych znajdziemy orynnowanie dachu wyprodukowane z kilku surowców – między innymi z metalu lub plastiku. Które z nich będą odpowiednie? To zależy od rodzaju budynku i tego, w jakim stopniu jest on wystawiony na działanie opadów. Decyzję o wyborze konkretnego orynnowania warto zatem skonsultować ze specjalistą.

Dane teleadresowe:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08