Jak stosuje się szalunki?

Sprawdź, gdzie kupić szalunki Kraków.

Deskowanie, czyli po prostu szalunki, to chwilowe konstrukcje pozwalające na wznoszenie ścian budynków. Zazwyczaj używa się ich podczas wylewania ścian betonowych – wówczas są one konieczne do tego, by nadać im odpowiedni kształt i zapobiec rozlewaniu się mieszanki. Poza tym szalunki wykorzystuje się również w czasie stawiania budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na przygotowanie przelotów na okna, bramy oraz drzwi. W tym wpisie wytłumaczymy, z czego wykonane są współczesne szalunki i jakim sposobem inwestorzy mogą je znaleźć.

Z jakich materiałów wytworzone są szalunki?

Najdłużej znanym rodzajem szalunków jest struktura sporządzona z mocnych sklejek zespolonych ze sobą za pomocą gwoździ bądź desek drewnianych, którą można wykorzystać powtórnie po zdemontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednak ciężki – większa część wykonawców i inwestorów wybiera więc użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur przeznaczonych do szybkiego i nieskomplikowanego rozkładania bądź składania. Tego rodzaju szalunki mogą być wytworzone ze sklejki, metalu bądź drewna, a także zestawiać dwa albo trzy surowce. Zazwyczaj jednak wykorzystuje się sklejkę – przeważnie z takich gatunków drewna jak topola i brzoza, a całą konstrukcję spajają belki, narożniki, łączniki i głowice ze stalowe bądź aluminiowe.

Wynajem szalunków – nie ma potrzeby ich kupować?

Firmy na co dzień zajmujące się pracami murarskimi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest jednakże w przypadku zespołów, które zazwyczaj oferują odmienne usługi i inwestorów indywidualnych, którzy planują planujących wybudować jeden obiekt. Zakup wszelkich elementów koniecznych do skonstruowania szalunku nie byłby opłacalny . Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wypożyczenie szalunków.

Dane teleadresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]