Ponadczasowe okna skrzynkowe

Dowiedz się, gdzie zamówić okna skrzynkowe drewniane.

Okna skrzynkowe kojarzymy przede wszystkim z zabytkowymi budynkami. Często spotkać je można w zabytkowych gmachach, wiejskich domkach lub dworkach. Obecnie są one produkowane zwłaszcza z przeznaczeniem do założeniu w takich budynkach, gdyż zastosowanie skrzynkowych okien oczekiwane jest przez konserwatora. Warto jednak zauważyć, że z uwagi na ich walory estetyczne coraz chętniej montowane są także w nowszych obiektach. Tym bardziej, iż obecne wersje są tak samo funkcjonalne, co okna wykonane tradycyjnymi technikami. Jak jednak prezentują się okna skrzynkowe? Z jakich surowców są produkowane?

Budowa okien skrzynkowych

Nazwa okien skrzynkowych nawiązuje do ich budowy. Składają się one z dwóch skrzydeł, pomiędzy którymi jest pusta przestrzeń. Jest to pewnego typu izolator, który chroni wnętrze przed zimnem. Okna skrzynkowe w zabytkowych obiektach nierzadko podzielone są na czworo części – te górne, mniejsze skrzydła są otwierane osobno i niegdyś służyły do wietrzenia pomieszczeń. Taka konstrukcja szczególnie dobrze zda egzamin w budynkach zbudowanych przed laty – na przykład domach ceglanych.

Okna skrzynkowe – materiały

Okna skrzynkowe, podobnie jak pozostałe rodzaje, muszą być wyprodukowane z właściwego materiału. Dotąd najchętniej sięgano po sosnę czy dąb, lecz od niedawna ich twórcy wykorzystują także gatunki egzotyczne. Gatunki takie jak przykładowo meranti są bowiem znacznie bardziej odporne na działanie wilgoci, powietrza i ekstremalnych upałów.

Dane teleadresowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]