
Zobacz więcej informacji o aktualnym kursie dolara na https://tinyurl.com/yj9orkuy.
W latach 80-tych każdy pragnął posiadać przynajmniej kilka dolarów, by udać się po sprawunki do Pewexu. Z kolei dekadę później posiadanie oszczędności w tej walucie stanowiło wyznacznik powodzenia w życiu zawodowym. Obecnie znaczna część Polaków zamawia na co dzień zakupy płacąc dolarami, korzystając przy tym z wszechobecnej globalizacji oraz możliwości międzynarodowej wysyłki przedmiotów z popularnych światowych sklepów internetowych. Nic zatem dziwnego, że dolar stał się walutą, która nie wywołuje już żadnych emocji, a kupić go da się nawet przez internet, bowiem od szeregu lat w naszym kraju funkcjonują kantory online, które wymieniają dolary na złotówki po kursie nieraz korzystniejszym niż w bankach.
Dolar – informacje, które zaskakują
Określenie „dolar” pochodzi od słowa “talar”. Tak zwano czeskie monety o wadze 1 oz srebrnego kruszcu. I w istocie pierwotnie walutą płatniczą w Stanach Zjednoczonych Ameryki były monety. Pierwsze banknoty dolarowe, które w pierwszych latach zyskały sobie dużą grupę przeciwników, pojawiły się dopiero w szóstej dekadzie XIX wieku remedium na problemy z deficytem monet. Co ciekawe, banknoty dolarowe nie są wyprodukowane z papieru, a z mieszanki włókien lnu (ok 25%) oraz bawełny (ok 75%) z domieszką kilku innych składników, które pozostają sekretem. Nie znaczy to jednak, iż banknoty dolarowe są bardziej trwałe – ocenia się, że małe nominały funkcjonują w obiegu nie dłużej niż 4 lata, a banknoty o nominale 100$ – od 9 do 18 lat. Zużyte banknoty są mielone, a wygenerowany z nich surowiec jest oddawany podmiotom, które przerabiają je na materiały budowlane. Monety pozostają w obiegu blisko 3 dekady, ale są one też najczęściej gubione, a w wielu przypadkach po prostu wyrzucane przez obywateli USA. Według statystyk tak dzieje się co roku z przeszło 62 mln $ w bilonie.
W jaki sposób szukać kursu dolara?
Dolar to nazwa wielu walut jednak nie przeczmy, że gdy mówimy “dolar” to myślimy o dolarze amerykańskim, który w poprzednim w. był najsilniejszą walutą świata i dopiero w ostatnich latach sukcesywnie tracił swoją pozycję. Jednakże wymiana dolara w dalszym ciągu jest pokaźny wycinek obrotów na Forex. Osoby zainteresowane aktualnym kursem dolara amerykańskiego mogą w każdej chwili sprawdzić jego wartość np. na stronie kantoru internetowego, w którym kurs walut uaktualniany jest co parę chwil. Co więcej, można tam przejrzeć historyczne dane dotyczące kursu dolara, jak również zestawić jego wartość z najświeższymi kursami innych walut.