Faktury ustrukturyzowane – wystawisz i odbierzesz je za pomocą KSeF

Krajowy System Faktur. Czytaj więcej na flobo.io.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo działać już w październiku 2021 r., jednak finalnie przedsiębiorcy na możliwość skorzystania z Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać do 2022 r. Projekt ruszył w dniu 1 stycznia 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest fakultatywne, zaczynając od stycznia 2023 r. będzie to koniecznością dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla osób prowadzących działalność zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktura ustrukturyzowana – ujednolicony format dokumentów

Faktury ustrukturyzowane to po prostu dokumenty elektroniczne, które posiadają ściśle określoną strukturę informacji opisanych z użyciem znaczników XML. Takie kodowanie praktycznie niewiele powie człowiekowi, który nie umie go odczytać, jednakże dla przystosowanego oprogramowania do rozliczania i wystawiania faktur taki dokument będzie w pełni klarowny. Za sprawą tego, iż faktury mają jednolitą strukturę bez względu na to które aplikacje księgowe wykorzystują kontrahenci transakcji, informacje będące elementami faktury ustrukturyzowanej pozostaną rozszyfrowane tak samo. Jest to znacząca zmiana na lepsze głównie dla biur rachunkowych, które do tej pory częstokroć spotykały się z przypadkami błędnego przeniesienia w aplikacji księgowej informacji z faktur dostarczanych przez klientów w postaci pliku PDF czy zdjęcia faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana całkowicie eliminuje prawdopodobieństwo pomyłki przy wprowadzaniu danych z faktury przez pracownika biura rachunkowego, jak również niepoprawnego ich rozszyfrowania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur przyspiesza zwrot VAT

Każdy przedsiębiorca od 1 stycznia 2021 r. może wystawić oraz odebrać faktury ustrukturyzowane dzięki Krajowemu Systemowi e-Faktur stworzonemu przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm zyskują między innymi większe bezpieczeństwo rozliczeń, ponieważ mają pewność, iż faktury się nigdzie nie zapodzieją (KSeF zachowuje informacje o nich przez dekadę), są zwolnieni z obowiązku wysyłania pliku JPK_FA oraz wcześniej dostaną zwrot VAT. Natomiast Ministerstwo Finansów dostaje instrument, który pozwala na dokładniejszą kontrolę systemu podatkowego, a więc w większym stopniu przeciwdziała patologiom w obszarze podatku akcyzowego, dochodowego i od towarów i usług. Watro dodać, że nieodzowność stosowania KSeF nie przekreśla możliwości używania komercyjnej aplikacji do księgowania, lecz trzeba dokonać jej integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]