Kilka informacji o systemie bankowy SWIFT

Poszerz swoją wiedzę o systemie rozliczeń SWIFT.

Mimo, iż właściwie każdego dnia korzystamy z przelewów bankowych, dużo Polaków po raz pierwszy dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście nałożenia sankcji wobec Rosji jako odpowiedź Zachodu na wojnę na Ukrainie. Jednak system SWIFT używany jest już od lat siedemdziesiątych XX w. i stanowi jeden z filarów efektywnego funkcjonowania światowej bankowości.

Co jest największą zaletą systemu bankowego SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle natomiast tym skrótem określa się międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby bez wątpienia dużo bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to bardzo popularny, lecz nie jedyny stosowany współcześnie system tego rodzaju. Nie licząc przykładowo w Polsce korzysta się również z systemów: Elixir, SEPA czy SORBNET.Na świecie funkcjonują również różne systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń bankowych na terenie jednego kraju.

Co jest wobec tego główną zaletą systemu SWIFT? Działa on praktycznie we wszystkich państwach świata i stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba dzisiaj przekracza już 10 tys., ale również giełdy, domy maklerskie oraz sporo pozostałych jednostek finansowych. Każdy partycypant systemu bankowego SWIFT musi mieć swój unikatowy kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr oraz liter). Praktykuje się również przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod składa się z 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT największych banków w Polsce

Nawet jeśli tylko od czasu do czasu realizujesz przelewy międzynarodowe, warto znać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub przynajmniej wiedzieć gdzie błyskawicznie znaleźć takie dane. Poniżej wymieniamy kody BIC/SWIFT najpopularniejszych banków, obecnych w Polsce.

– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]