Badania psychologiczne kierowców – do jakiego specjalisty się udać?

badania psychologiczne Bielsko Biała, badania kierowców Bielsko

Na sytuację na drogach w szczególnej mierze rzutują umiejętności obsługujących jeżdżące po nich samochody. Naprawdę istotne jest to dla kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy czy kierowców ciężarówek oraz komunikacji miejskiej. W ich przypadku istotne są tak kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego względu kierowcy z takich profesji w myśl prawa powinni we właściwym terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem powiedzieć na ich temat kilka słów. Jak często powinny być wykonywane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Badania psychotechniczne kierowców – na czym polegają?

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co pięć lat. Ta zasada nie dotyczy z kolei kierowców, którzy ukończyli 50 lat – muszą bowiem wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który najpierw wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one formę rozmowy z badanym, w trakcie której odpowiada on na zadania dotyczące wyborów w skrajnych przypadkach. Kolejna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie przeprowadzane są testy na odpowiednich maszynach, w czasie których badana jest postrzeganie szybkości, podzielność koncentracji zdolność szybkiej reakcji i widzenie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa wizytę ze specjalistą, który w jej trakcie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co istotne, powinniśmy pamiętać, że nie dla wszystkich ich efekty okażą się pozytywne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście trochę podnieść. Jak? W sieci znajdziemy różne opisy działania urządzeń, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by wcześniej sprawdzić, jak one funkcjonują.

Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]