
Niektóre schorzenia dziąseł i zębów nie mogą być wyleczone w trakcie standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy te sposoby leczenia okazują się nieskuteczne, stomatolog podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż ta nazwa dla przeważającej liczby pacjentów brzmi groźnie, to współczesna medycyna dysponuje technologiami i środkami, które sprawiają, że nawet bardzo złożone zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a komplikacje należą do rzadkości.
Jakie zabiegi wykona chirurg dentystyczny?
Do zabiegów często prowadzonych przez dentystę chirurga należą usunięcie fragmentów zębów (na przykład wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Te zabiegi przeprowadza się, gdy stan zębów jest zły – w szczególności na skutek często powracających stanów zapalnych albo zaawansowanej próchnicy. Chirurg stomatolog zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami służącymi rekonstrukcji różnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do dentysty chirurga należy ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do leczenia protetycznego.
Chirurg stomatolog a efektywne znieczulenie
Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu wiązały się z odczuwaniem bólu. Obecnie jednakże dostępne są środki, kompletnie eliminujące nieprzyjemne odczucia. Poza tym pacjenci, którzy przeraźliwie boją się fotela stomatologicznego, mogą otrzymać dodatkowe leki uspokajające, a nawet zdecydować się na zabieg wykonany w stanie pełnej narkozy.