Bagażnik na hak – o przewożeniu rowerów samochodem

bagażnik na hak 3 rowery, platforma na rowery

Budowa ścieżek rowerowych nie tylko w dużych aglomeracjach, lecz również w licznych miejscowościach turystycznych w kraju i za granicą spowodowała, że pakując się na wczasy zastanawiamy się, czy wziąć jeszcze rower. Jeżeli nasz rower łatwo są się rozkręcić, a podróżujemy sami, można po prostu przygotować dla niego przestrzeń w bagażniku samochodu. Kłopoty pojawiają się, jeśli wyjeżdżamy z kilkuosobową rodziną i musimy zabrać kilka rowerów. W takiej sytuacji powinno się użyć platformy rowerowej.

Uchwyt rowerowy a platforma rowerowa na hak – o czym warto pamiętać?

Rowery da się transportować na dachu auta, montując na nim uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego, lub na platformie rowerowej instalowanej na haku. Tak pierwsza, jak i druga opcja pozwala na przewóz nawet do czterech jednośladów. Uchwyty rowerowe są tańszym rozwiązaniem, jednak mają również kilka wad. Umocowanie, a później zdjęcie z nich roweru, może być uciążliwością przede wszystkim dla niewysokich osób. Oprócz tego ustawienie roweru na uchwytach dachowych zmienia wysokość auta, i choć zazwyczaj nie jest to przeszkodą podczas przejazdu pod niewysokimi bramami, mostami i kładkami dla pieszych, to zmienia sterowność samochodu z uwagi na to, iż silniej reaguje on na porywy wiatru. Z kolei platformy rowerowe montowane na hak wydłużają auta, w następstwie tego osoby je prowadzące powinni zachować wyjątkową ostrożność podczas parkowania tyłem i cofania auta. Rowery transportowane na platformie nieraz też sterczą poza boczny obrys samochodu, a to może być utrudnieniem przy wymijaniu innych uczestników ruchu na wąskich szosach.

Bagażnik na rower – na co zwrócić uwagę przed jego zamówieniem?

Decydując się na kupno bagażnika rowerowego na hak należy w pierwszej kolejności uwzględnić kilka kwestii. Jest to dość drogi sprzęt, w związku z tym warto już na początku określić ile sztuk jednośladów docelowo będziemy chcieli przewieźć. Platforma rowerowa od znanego producenta, przykładowo od Thule, posłuży nam kilkanaście lat i jeśli zamawiamy ją w celu użycia jej podczas rodzinnych wypadów, opłaca się postawić na taką, na której przewieziemy 3 albo 4 rowery. Drugą ważką kwestią jest oszacowanie całkowitej wagi rowerów – przed zakupem bagażnika należy upewnić się czy utrzyma on ładunek jaki zamierzamy na nim umieścić. Sprawdźmy także jak doczepiane są rowery do platformy na hak. Więcej mocowań trzymających jednoślad w miejscu zmniejsza ryzyko jego przesunięcia się w czasie jazdy, skutkujące potencjalnym zarysowaniem karoserii. W razie niepewności, jaką platformę na rower zamówić, zalecamy skonsultować się z pracownikiem sklepu posiadającego w ofercie takie akcesoria.

Dane teleadresowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]